Lipińska 99, Wołomin
Zadzwoń do nas: 510 334 373

Czy leczyć zęby mleczne

Nie ulega wątpliwości, że dla każdego rodzica zdrowie jego dziecka jest najważniejsze. Dlaczego więc w momencie, gdy u dziecka występuje próchnica, wielu opiekunów bagatelizuje to, argumentując, że „mleczaki i tak zaraz wypadną”? Jeśli zależy Ci na dobrej jakości życia Twojej pociechy, umów je na wizytę do dentysty. Kiedy jest na to najlepszy moment?

Wizyta adaptacyjna.

Jest wiele podzielonych głosów co do tego, kiedy powinna nastąpić pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Naszym zdaniem najlepszy moment na wizytę adaptacyjną jest wtedy, gdy dziecko ma już wszystkie zęby mleczne, czyli między 24. a 30. miesiącem życia. Ważne, aby do pierwszego spotkania z dentystą przygotować dziecko w odpowiedni sposób i wytłumaczyć mu, na czym będzie polegała taka wizyta. Adaptacja to możliwość zapoznania dziecka z dostępnym sprzętem w gabinecie i przekonania go, że dentysty nie należy się bać. Zaś pobyt na fotelu stomatologicznym może być przyjemny i bezstresowy. Natomiast wizyta z pociechą w momencie, gdy ma ono rozwiniętą próchnicę, może zmniejszyć jego chęć współpracy z lekarzem ze względu na towarzyszący temu strach i obawy.

Co wymaga konsultacji ze stomatologiem?

Jeśli zauważyłeś niepokojące objawy w jamie ustnej, powinieneś niezwłocznie umówić się na wizytę, niezależnie od wieku pacjenta. Natomiast jeżeli jesteś już po pierwszej wizycie adaptacyjnej ze swoją pociechą u dentysty, to wiesz doskonale, na co należy zwrócić szczególną uwagę:

• przede wszystkim powinieneś obserwować rozwój fizyczny dziecka, pojawienie się jego pierwszych ząbków, wypadanie mleczaków i wyrzynanie się zębów stałych;

• gdy te ostatnie pojawiają się z dużym opóźnieniem oraz w sytuacji, gdy ząb rośnie po jednej stronie, a odpowiadający mu po stronie drugiej nie pojawił się w ciągu 6 miesięcy, to należy tę kwestię skonsultować ze specjalistą. Być może jest to spowodowane jakimiś nieprawidłowościami, które można natychmiast wyeliminować.

• Warto pamiętać o tym, że przedwczesne utracenie zębów może prowadzić do wad zgryzu. Poza tym lekarz pomoże zidentyfikować te czynniki, które mają szkodliwy wpływ na zęby.

Leczenie zębów mlecznych

Czy wiesz, że ok. 50% trzylatków ma próchnicę? Zapobiec temu mogą z pewnością regularne wizyty u dentysty (najlepiej co pół roku). Pozwoli to zarówno na zachowanie dobrego stanu zdrowia dziecka, jak także będzie miało ogromny wpływ na jakość zębów stałych. Nie ulega wątpliwości, że zęby mleczne należy leczyć, ponieważ ich szkliwo ma mniej składników mineralnych i jest cieńsze w porównaniu do zębów stałych. W związku z tym próchnica rozwija się szybko, a dziecko często nie sygnalizuje dolegliwości bólowych. Istotnymi czynnikami w trakcie leczenia są: właściwa higiena (dokładne mycie wszystkich zębów co najmniej 2 razy dziennie, najlepiej z pomocą opiekunów) i odpowiednia dieta, których przestrzeganie pozwoli na zapobieganie próchnicy. Bardzo ważne są także zdrowe nawyki, takie jak: niepodjadanie między posiłkami oraz przyzwyczajenie do picia wody, a nie słodkich napojów.