Lipińska 99, Wołomin
Zadzwoń do nas: 510 334 373

Czy warto stosować fluor?

O tym, że próchnica jest szkodliwa dla zębów, nikogo nie trzeba przekonywać. Ale czy da się jej zapobiec? Jedną z form profilaktyki jest fluoryzacja, której podstawowy składnik – fluor – wzmacnia szkliwo i dodatkowo uodparnia je na szkodliwe bakterie. W jaki sposób najlepiej dostarczyć sobie odpowiednią dawkę tego pierwiastka?

Słów kilka o fluorze.

Faktem jest, że fluor to bezcenny składnik dla zdrowia naszych zębów, ponieważ zwiększa odporność szkliwa. Jego codzienną dawkę przyjmujemy najczęściej razem z żywnością (zawiera się m.in. w produktach spożywczych np. orzechach, zbożu, ziemniakach) oraz stosując właściwe środki do higieny jamy ustnej (m.in. pasty i płyny do płukania, które w swoim składzie zawierają fluor). Warto wiedzieć, że pierwiastek w niewielkich ilościach jest niezbędny w prawidłowym rozwoju zębów. Wpływa na szkliwo, które po wykonanej fluoryzacji jest bardziej odporne na działanie kwasów produkowanych przez bakterie. Dzięki temu zęby są mocniejsze.

Na czym polega fluoryzacja?

Fluoryzacja jest to zabieg polegający na pokryciu oczyszczonej powierzchni zębów (najczęściej po wykonaniu skalingu i piaskowania) lakierem lub żelem, zawierającym wysokie stężenie fluoru. Jest to swego rodzaju impregnat szkliwa (dotyczy tylko zewnętrznej warstwy), które w związku m.in. z żuciem ulega starciu. Zatem konieczne jest regularne przeprowadzanie fluoryzacji, aby na nowo zaopatrzyć odsłoniętą warstwę szkliwa. Po zabiegu nie powinno się przyjmować napojów ani posiłków przez około 2 godziny. Fluoryzacja to jedna z dostępnych metod profilaktycznych, mająca na celu zapobieganie próchnicy. Można ją wykonywać zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. O częstotliwości przeprowadzania zabiegu decyduje stomatolog, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. Lekarz dostosowuje także właściwą dawkę, dzięki czemu fluoryzacja wykonana w gabinecie jest całkowicie bezpieczna.

Zalety fluoryzacji.

Bez wątpienia największą zaletą fluoryzacji jest to, że zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy wtórnej, która może powstać w trakcie leczenia ortodontycznego czy podczas uzupełnień protetycznych. Czyli wtedy, gdy w jakiś sposób utrudniona jest higiena jamy ustnej. Warto dodać, że wykonanie zabiegu jest skuteczne w leczeniu nadwrażliwości zębów. Wzmacnia tkanki zęba, dzięki czemu są one mniej podatne na działanie różnego rodzaju szkodliwych kwasów. Przeprowadzanie regularnej fluoryzacji zębów mlecznych u dzieci ma dobry wpływ na wzmocnienie zębów w dorosłym życiu.