Lipińska 99, Wołomin
Zadzwoń do nas: 510 334 373

Higiena jamy ustnej dzieci i dorosłych

Myję zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje, ten ma kłopoty” – tekst tej piosenki znają wszystkie przedszkolaki. A czy dorośli pamiętają o tym, „żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć”? Jak się okazuje, bywa z tym bardzo różnie.

Dlatego najwyższy czas poznać podstawowe zasady utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej! Kiedy rozpocząć higienę jamy ustnej u dzieci? Nauczenie dzieci mycia zębów jest tak samo ważne, jak nauka chodzenia czy mówienia. Powinno być to naturalne, a nie wymuszone.

Więc kiedy pojawią się pierwsze zęby, warto kupić szczoteczkę i odpowiednią dla wieku pastę. U młodszych dzieci łatwiej będzie zadbać o utrzymanie właściwej higieny, pomagając im szczotkować zęby.

Wystarczy stanąć za nimi, delikatnie przyłożyć szczoteczkę do powierzchni zębów i linii dziąseł, i rozpocząć wykonywanie okrężnych ruchów dla każdego ząbka. Starsze dzieci świetnie poradzą sobie same w trakcie szczotkowania zębów. Higiena jamy ustnej osoby dorosłej w trzech krokach Nie ulega wątpliwości, że podstawą pięknego uśmiechu są zdrowe i co najważniejsze – zadbane zęby.

Aby utrzymać prawidłowy stan zdrowia jamy ustnej, niezbędna jest codzienna higiena.

Po pierwsze zapobiega próchnicy, a po drugie ma dobry wpływ na ogólny stan zdrowia. Należy pamiętać o szczotkowaniu, używaniu nici dentystycznych oraz stosowaniu płynu do płukania. Krok pierwszy, czyli szczotkowanie, jest niezbędne co najmniej dwa razy dziennie, nie krócej niż 3 minuty. Przy stosowaniu szczoteczek manualnych należy czyścić zęby przednie i tylne, wykonując krótkie ruchy obrotowe, wymiatające (od dziąsła do zęba), natomiast powierzchnie żujące powinno się czyścić, przesuwając szczoteczkę bez silnego nacisku do przodu i do tyłu.

Z kolei mycie zębów szczoteczką elektryczną wymaga właściwego ułożenia główki szczoteczki (najlepiej w miejscu styku dziąseł oraz zębów) i późniejszym delikatnym przesuwaniu włosia po kolejnych zębach w kierunku od dziąsła do korony. Tego rodzaju ruchy wymiatające nie są koniecznie w trakcie używania szczoteczek sonicznych.

Stosowanie nitki dentystycznej to krok numer dwa, nieodzowny w usuwaniu zaległych resztek pokarmowych z przestrzeni trudno dostępnych. Używanie nici co najmniej raz dziennie pomoże usunąć osad, z którego później tworzy się kamień nazębny. Ostatnim, trzecim krokiem, jest używanie płynu do płukania jamy ustnej, który zapewnia dodatkową ochronę, a ponadto może być stosowany o dowolnej porze (nie tylko jako uzupełnienie szczotkowania).

Oprócz tego, że dociera do miejsc niedostępnych, to pomaga także odświeżyć oddech. A najważniejsza w tych trzech krokach jest…. systematyczność ich wykonywania! Niezbędne narzędzia Najważniejszym narzędziem w codziennej pielęgnacji jamy ustnej jest szczoteczka do zębów, którą należy regularnie wymieniać (co 3 miesiące oraz po każdej infekcji wirusowej). Aby wybrać tę najbardziej odpowiednią, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wiek, ale przede wszystkim indywidualne potrzeby, takie jak: rodzaj płytki nazębnej oraz wrażliwość dziąseł.

Na rynku dostępne są szczoteczki z włosiem rzadkim lub gęstym: miękkim, średnim i twardym. Do tego należy dołączyć właściwą pastę do zębów (jej wybór warto skonsultować z dentystą), która zapewnia nie tylko świeży oddech, ale przede wszystkim usuwa płytkę nazębną i jest świetną ochroną przeciwpróchniczą.