Lipińska 99, Wołomin
Zadzwoń do nas: 510 334 373

Jak dbać o higienę jamy ustnej w różnym wieku?

Odpowiednie szczotkowanie, odpowiednia pasta do zębów, odpowiednie przybory są niezbędne do utrzymania właściwej higieny jamy ustnej. Ale co oznacza „odpowiednie” dla dzieci, u których dopiero pojawiły się mleczaki, a co dla tych nieco starszych, u których wyrastają zęby stałe? Nie ulega wątpliwości, że w różnych grupach wiekowych o higienę należy dbać inaczej. Sprawdźmy jak!

 

Stomatologia a Dzieci do lat 2

Faktem jest, że należy czyścić również wyrzynające się ząbki. Przede wszystkim dlatego, że są one słabiej zmineralizowane, poprzez co są bardzo podatne na próchnicę. U niemowlęcia higienę jamy ustnej należy rozpocząć od przemywania dziąseł przy użyciu jałowego, zwilżonego w letniej wodzie, gazika. Delikatne szczotkowanie powinno się wprowadzić wówczas, gdy wyrzynają się pierwsze ząbki. Najlepiej do tego stosować małą szczoteczkę z miękkim włosiem o zaokrąglonych krawędziach. Po pierwszym roku życia, warto wprowadzić pastę do zębów (bez fluoru) dostosowaną do wieku dziecka.  

Stomatologia a Przedszkolaki w wieku 3-5 lat

Przedszkolaki mogą myć zęby samodzielnie, ale powinny wykonywać tę czynność pod opieką dorosłych. Szczoteczka dedykowana tej grupie wiekowej powinna mieć małą główkę (dopasowaną do anatomicznej budowy), włosie o zróżnicowanej długości oraz szerszy uchwyt. Do tego warto stosować pastę do zębów dobraną do wieku z właściwym stężeniem fluoru, to jest do 500 ppm (parts per milion tzn. liczba cząsteczek substancji na milion cząsteczek ogółu, co oznacza, że 500 ppm to 0,5 mg fluoru na 1 g pasty). Dodatkową zachętą do zachowania prawidłowej higieny mogą być kolorowe gadżety z bohaterami ulubionych bajek – kubki czy timery (klepsydry) odmierzające czas na umycie zębów. 

 

Stomatologia a Grupa wiekowa 6-12

W przypadku braku jakichkolwiek dolegliwości w jamie ustnej, zaleca się stosowanie szczoteczki średnio twardej. Samo szczotkowanie powinno trwać ok. 2 minut, bez względu na rodzaj używanej szczoteczki. Powinno się ją wymieniać co około 3 miesiące (zawsze, gdy ma powyginane pęczki włosia). U starszych dzieci warto wprowadzić dodatkowe akcesoria do pielęgnacji zębów, jak np. płyny do płukania czy nici dentystyczne do dokładnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Dla dzieci w tym wieku warto wybrać pastę, która ma około 1000 ppm. 

 

Dorośli

Higiena jamy ustnej u osób dorosłych obejmuje dokładne szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, a wieczorem wraz z nitkowaniem (przy użyciu nici dentystycznych) i płukaniem jamy ustnej płynem dostosowanym do indywidualnych potrzeb (np. zapobiegający nadwrażliwości, zmniejszający próchnicę itp.). Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje szczoteczek, biorąc pod uwagę twardość włosia: twarde, średnie i miękkie. Innym kryterium jest budowa – jedno- i wielopęczkowe. Ponadto szczoteczki można podzielić ze względu na sposób posługiwania się, i to będą: manualne oraz elektryczne. Do właściwego szczotkowania niezbędna jest także pasta do zębów (dobierana ze względu na potrzeby jamy ustnej), najlepiej z fluorem (ok. 1500 ppm), który m.in. wzmacnia szkliwo i uodparnia je na działanie kwasów. Istotnym elementem – w każdej grupie wiekowej – są także regularne wizyty u dentysty.