Lipińska 99, Wołomin
Zadzwoń do nas: 510 334 373

Jak można uzupełnić braki jednego i więcej zębów?

Braki w uzębieniu mogą przytrafić się nie tylko dzieciom. O ile bycie „szczerbatym” z powodu wymiany zębów mlecznych na stałe, jest procesem jak najbardziej naturalnym, o tyle brak nawet jednego zęba w dorosłym życiu przysparza zdecydowanie więcej problemów. Jak sobie z nimi poradzić, by uniknąć efektu domina, czyli utraty kolejnych zębów? Poznaj możliwe sposoby.

Po pierwsze: implanty

Implanty są uznawane za najlepszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu, ponieważ umożliwiają zachowanie naturalnej anatomii. Implant to tytanowa śruba naśladująca korzeń zęba, która wprowadzana (wszczepiana) jest w miejscu po usuniętym wcześniej zębie. Warto wiedzieć, że wszystkie korony protetyczne oparte na implantach są „dwuczłonowe”: wewnętrzna – tzw. czapeczka, odpowiedzialna jest za wytrzymałość, może być wykonana ze stopu metali lub z tlenku cyrkonu. Na nią z kolei nakładana jest porcelana, imitująca naturalną koronę zęba. Metoda ta nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów, jak w przypadku innych uzupełnień, a dodatkowo pozwala na zamocowanie uzupełnień zdejmowanych. Co ważne – implanty spełniają taką samą funkcję jak zęby stałe, nie stanowią dla pacjenta żadnego ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu. Są trwałym i stabilnym uzupełnieniem braków. Jednak nie należy zapominać o tym, że jest to metoda wymagająca długiego czasu leczenia (około pół roku) i wysokich nakładów finansowych. 

Dla kogo mosty protetyczne? 

Most protetyczny to kolejna z metod pozwalających na uzupełnienie braków zębowych. Jest to rozwiązanie stałe, możliwe do zastosowania tylko wtedy, gdy można go oprzeć (po obu stronach) na zdrowych, oszlifowanych wcześniej zębach pacjenta lub wkładach koronowo-korzeniowych zamocowanych w korzeniach zębów, które były wcześniej przeleczone kanałowo, a także na implantach. Mosty zbudowane są z minimum dwóch koron zębowych (opartych na filarach) i przęsła (czyli wykonanego z porcelany „zęba”, który imituje koronę utraconego wcześniej zęba). Oznacza to, że przęsło wraz z koronami stanowi nierozerwalną całość. Szkielet, czyli podbudowa korony i mostu może być wykonana zarówno z tlenku cyrkonu, jak i ze stopu metalu. Z kolei warstwa zewnętrzna, czyli korony, są wykonane z porcelany. Decydują o tym oczekiwania estetyczne i finansowe pacjenta. Praca nad założeniem mostów odbywa się w trakcie trzech wizyt. Na pierwszej lekarz dentysta przeprowadza badanie stomatologiczne i wykonuje zdjęcie. Na drugiej szlifuje zęby, mające pełnić rolę podpory i wykonuje dokładny wycisk oraz zakłada korony (lub most) tymczasowe w celu zabezpieczenia oszlifowanych zębów. Zaś na trzeciej cementuje most, jeśli ma on odpowiedni kolor i kształt. Wśród zalet tej metody należy wymienić: trwałość, wytrzymałość, a także funkcjonalność. Mosty protetyczne pozwalają na odbudowanie dużych przestrzeni w łuku, są doskonałą alternatywą dla protez wyjmowanych.

A może protezy ruchome?

Protezy ruchome to rodzaj najprostszego uzupełnienia zdejmowanego, którego największą zaletą jest bez wątpienia niewygórowana cena oraz krótki czas wykonania. Protezy ruchome są wykonywane przede wszystkim z materiałów akrylowych i osadzane na podniebieniu. Powinny być użytkowane wyłącznie w ciągu dnia, a na noc wyjmowane. Warto wiedzieć o tym, że protezy ruchome mogą być traktowane jako uzupełnienia tymczasowe, co oznacza, że w przyszłości mogą być wymienione na mosty lub implanty (oczywiście po spełnieniu istotnych kryteriów). Istotne jest również to, że protezy ruchome mogą uzupełniać brak zarówno jednego, jak i więcej zębów.