Lipińska 99, Wołomin
Zadzwoń do nas: 510 334 373

Nici dentystyczne

Jeżeli uważasz, że samo wyszczotkowanie zębów pozwoli na dokładne ich oczyszczenie, to jesteś w błędzie! Aby mówić o kompleksowej higienie jamy ustnej, niezbędne jest – obok szczotkowania – zastosowanie płynu do płukania, a także nici dentystycznych. Te ostatnie są niezastąpione w oczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Dlaczego warto używać nici?

Większość z nas marzy o pięknym uśmiechu i zachowaniu dobrego zdrowia na lata. A czy wiesz, że pomóc w tym może regularne używanie nici dentystycznych? Tak! Codzienne mycie zębów przy użyciu nawet najlepszej szczoteczki i pasty do zębów nie będzie w pełni wystarczające, bo tylko nici pozwolą na usunięcie pozostałości pokarmów z przestrzeni międzyzębowych i bocznych ścian zębów. A to właśnie te nieusunięte resztki przyczyniają się do rozwoju bakterii, które tworzą następnie płytkę nazębną. Efektem tego jest powstawanie kamienia nazębnego lub wywołanie próchnicy. Najwłaściwszą metodą na to, aby pozbyć się płytki nazębnej z przestrzeni trudno dostępnych, są właśnie nici dentystyczne, które zapobiegną tworzeniu się przebarwień, a następnie ubytków. Ponadto stanowią ochronę przed nieświeżym oddechem.

Jak używać nici?

O tym, że nie jest to trudne, przekonasz się już po pierwszym zastosowaniu nici. Jeśli jednak masz związane z tym obawy, w takcie wizyty kontrolnej poproś stomatologa lub higienistkę o pokazanie instruktażu nitkowania. Istotne jest:

  • oderwać kawałek nici około 50 cm, a następnie owinąć ją wokół palców wskazujących w taki sposób, aby zostawić między nimi fragment nici około 3 cm;
  • napiąć nić i wsunąć pomiędzy zęby, ale poniżej linii dziąseł;
  • usuwać resztki poprzez wykonywanie delikatnych ruchów w górę i w dół wokół każdego zęba, używając za każdym razem nowego kawałka nici.

Nitkowanie zębów powinno mieć miejsce przynajmniej raz dziennie po wieczornym szczotkowaniu (najlepiej po każdym posiłku). 

Rodzaje nici

Wybór nici dentystycznych jest naprawdę szeroki, o czym przekonasz się podczas wizyty w drogerii czy aptece. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę przede wszystkim indywidualne potrzeby. A jaki mamy wybór?:

  • nici woskowane – są polecane dla osób o ciasnym ustawieniu zębów; świetnie sprawdzą się ze względu na większą odporność na pękanie;
  • nici niewoskowane – cienkie nici, które przy wąskich przestrzeniach międzyzębowych mogą łatwo się strzępić;
  • wykonane z włókna – są bardziej wytrzymałe i nie strzępią się w trakcie używania;
  • taśma dentystyczna – polecana osobom mającym większe odstępy między zębami;
  • flosser elektryczny – może z niego korzystać wiele osób; zmniejsza płytkę nazębną już po pierwszym użyciu;
  • smakowe – doskonale sprawdzą się w podróży jako zamiennik płukanki.

Warto dodać, że na rynku dostępne są również nici dedykowane użytkownikom aparatów ortodontycznych oraz mostów protetycznych. Produkt ma strukturę gąbki, która zwiększa objętość w kontakcie ze śliną. Istotne są także szczoteczki międzyzębowe, które można uznać za zamienniki nici. Świetnie sprawdzą się przy szerszych przestrzeniach międzyzębowych. Wówczas będą zdecydowanie lepszym wyborem niż nici. 

Nitkowanie nie tylko dla dorosłych

Nitkowanie powinno się wprowadzić u dziecka, u którego pojawiły się już zęby mleczne. Wówczas rodzice powinni każdego dnia pomagać maluchom w czyszczeniu przestrzeni pomiędzy przylegającymi ząbkami. Regularność z pewnością zaprocentuje w przyszłości, w dbałości o zęby stałe. Co ważne, nauka nitkowania pomoże dzieciom w rozwoju ich sprawności manualnej. Do samodzielnego korzystania z nici możesz przekonać już 10-latka. W przypadku małych dzieci świetnym rozwiązaniem są flossery jednorazowe z ergonomicznym uchwytem. Ważne, aby stosowane przez Was nici były zarówno delikatne, jak i elastyczne.