Lipińska 99, Wołomin
Zadzwoń do nas: 510 334 373

O implantach słów kilka

Naturalne jest, że gdy kończą nam się jakieś produkty, to w ich miejsce kupujemy kolejne, bo są nam niezbędne. Uzupełniamy braki artykułów spożywczych, ubrań, kosmetyków itd. A co zrobić w sytuacji, gdy stracimy stałego zęba? Wówczas możemy ratować się implantami. O tym, czym są oraz jakie mają wady i zalety przeczytasz poniżej.

Czym są implanty?

Implant jest wkręconą w kość śrubą, wykonaną najczęściej z tytanu (dobrze tolerowany przez organizm ludzki i niezwykle wytrzymały) i pokrytą odpowiednią powłoką. Ma na celu zastąpienie korzenia zęba, dlatego – w zależności od potrzeb – wszczepia się go w kość żuchwy albo szczęki. Implant jest zbudowany w taki sposób, aby zintegrować się z kością, co pozwala na jego utrzymanie się przez całe życie pacjenta, bez konieczności wymiany, przy jednoczesnym właściwym utrzymaniu higieny. W przeciwnym razie niestaranne usuwanie płytki nazębnej z korony może prowadzić do stanu zapalnego dziąsła brzeżnego, a w konsekwencji powodować powolny zanik wyrostka kostnego (miejsca osadzenia implantu). W dłuższej perspektywie może to prowadzić do utraty implantu. 

Fazy odtwarzania pojedynczego zęba

Po wykonaniu dokładnej diagnostyki i konsultacji z lekarzem, pierwszym etapem w odtworzeniu pojedynczego zęba jest wszczepienie implantu, czyli założenie śruby w miejscu brakującego zęba. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Następnie, po upływie odpowiedniego okresu (w którym dojdzie do integracji implantu z kością, to jest ok. 3-6 miesięcy), należy przykręcić do niego łącznik. Do łącznika zaś przytwierdza się koronę protetyczną, dzięki której uzyskujemy efekt końcowy – nową koronę zębową. 

Zalety i wady

Nie ulega wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem na uzupełnienie braków pojedynczego zęba są właśnie implanty, ponieważ pozwalają na zachowanie naturalnej anatomii pacjenta. Zapobiegają zanikaniu kości, dzięki czemu nie dochodzi do zmian rysów twarzy. Ponadto mogą być swego rodzaju filarami pozwalającymi na utrzymanie protezy ruchomej w jednym miejscu, bez przemieszczania się. Warto dodać, że implanty stanowią naturalne uzupełnienie (funkcjonują tak jak zęby naturalne), wzmacniają uzębienie i są niezauważalne dla innych. A co bardzo istotne – eliminują potrzebę szlifowania zdrowych zębów (co byłoby niezbędne w przypadku osadzenia mostu protetycznego). Poza tym są trwałym i solidnym rozwiązaniem rekonstrukcyjnym. Z kolei wśród wad implantów wymienia się ich wysoki koszt. Na cenę składają się m.in. takie czynniki, jak: rodzaj implantu, materiały zastosowane w trakcie zabiegu. Oczywiście w dłuższej perspektywie jest to oszczędność, ponieważ jednorazowy koszt założenia implantów będzie mniejszy niż wielokrotna wymiana ruchomych protez zębowych. Na uwagę zasługuje również fakt, że efekt terapii implantologicznej utrzymuje się zdecydowanie dłużej niż w przypadku zastosowania konwencjonalnych metod odbudowy protetycznej braków zębowych (założenia protezy).