Lipińska 99, Wołomin
Zadzwoń do nas: 510 334 373

Płukanki

Płukanki do higieny jamy ustnej

Znakomitym uzupełnieniem dla codziennego szczotkowania i stosowania nici dentystycznej są płukanki. Uważane są wręcz za niezbędne w zachowaniu kompleksowej higieny jamy ustnej. Wśród nich wyróżnia się wiele rodzajów: antybakteryjne, odświeżające itp. Więc którą z nich wybrać? Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie płukanki!

Po co stosować płukanki?

Czy wiesz, że samo szczotkowanie oczyszcza Twoją jamę ustną tylko w pewnej części? Żeby oczyścić ją w 100% niezbędne jest zastosowanie płynu do płukania, który jest nieoceniony w utrzymaniu czystości całej jamy ustnej (m.in. usuwa resztki jedzenia). Po drugie płukanie pozwoli na usunięcie bakterii znajdujących się na zębach i dziąsłach. Działa nawet w miejscach trudno dostępnych! Po trzecie będzie on miał działanie odświeżające – w szybki sposób zapewni Ci świeży oddech. Warto zatem pamiętać, że codzienne stosowanie płynu to nic innego jak krótki zabieg przynoszący długotrwały efekt. Poza tym płyn świetnie sprawdzi się w sytuacji, kiedy nie ma możliwości umycia zębów przy użyciu szczoteczki i pasty. 

Częstotliwość stosowania

Płukanki należy stosować w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Przyjęło się uważać, że powinno się z nich korzystać 2 razy dziennie, po myciu zębów (jedno płukanie działa do kilku godzin). Dodatkowe wstrzymanie się na około 2 godziny od picia i jedzenia zdecydowanie poprawi ogólny stan higieny jamy ustnej. Szczegółowe informacje co do częstotliwości używania płukanki są umieszczane na etykiecie produktu, warto się z nimi zapoznać i stosować zgodnie z zaleceniami. Istotne jest to, aby używać go systematycznie! 

Płukanki nie tylko antybakteryjne

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płukanek dedykowanych określonym potrzebom. Wybór tej najbardziej właściwej (dostosowanej do stanu jamy ustnej) warto skonsultować ze stomatologiem. Wyróżnia się płukanki:

  • antybakteryjne – pozwalają na usunięcie bakterii zarówno z powierzchni zębów, jak i dziąseł; zawierają w swoim składzie chlorheksydynę – jest to środek chemiczny zwiększający działanie antybakteryjne płukanki nawet do 8 godzin (chlorheksydyna oddziela płytkę bakteryjną od powierzchni zęba, jednocześnie hamując wzrost bakterii);
  • odświeżające – kilkadziesiąt sekund płukania pozwoli na odświeżenie całej jamy ustnej i zwalczenie nieprzyjemnego zapachu;
  • z fluorem – chronią zęby przed szkodliwym działaniem kwasów, polecane są szczególnie dla pacjentów z wysokim ryzkiem próchnicy; należy je stosować codziennie w następującej dawce: jednorazowo 10 ml 0,05% fluorku sodu (NaF);
  • wybielające – niwelują przebarwienia;
  • dla pacjentów z problemami przyzębia – zmniejszają stan zapalny, a także przeciwdziałają paradontozie; 
  • dla zębów nadwrażliwych – z dodatkiem np. aminofluorku; tego rodzaju płyny mają korzystne działanie (kojące i łagodzące) na wrażliwe dziąsła. 

Warto pamiętać o tym, że płyny do płukania cechują się wysoką skutecznością i są coraz częściej stosowane przez pacjentów. 

Istotne czynniki

Jeśli już zdecydowałeś się na konkretny rodzaj płynu do płukania jamy ustnej, to zwróć uwagę na dodatkowe czynniki. Jednym z nich jest sprawdzenie, czy płukanka zawiera środek stabilizujący, jakim jest alkohol. Jest to składnik występujący w wielu dostępnych płynach (w stężeniu od 4% do 27%). Wówczas taki środek będzie niewłaściwy dla dzieci, kobiet w ciąży czy osób z suchością jamy ustnej. Kolejnym ważnym elementem jest zwrócenie uwagi na zastosowanie płynu w aspekcie wykonania zabiegu stomatologicznego. Dotychczasowy środek może wywołać dodatkowe podrażnienia, dlatego warto przyjrzeć się składowi produktu. Istotne jest również to, czy wybrana przez Ciebie płukanka jest koncentratem (z którego należy sporządzić roztwór), czy jest to już właściwy do użycia środek.