Lipińska 99, Wołomin
Zadzwoń do nas: 510 334 373

Po co nam higienizacja i profilaktyka?

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – sentencja znana od wieków, a jednak nie zawsze stosowana współcześnie. Często o jej prawdziwości przekonujemy się dopiero wówczas, gdy… zachorujemy. No tak, a wystarczyło tylko we właściwym momencie wdrożyć niezbędne środki! Nie inaczej jest z profilaktyką w stomatologii. Dlaczego jest ona tak ważna?

Po co nam higienizacja?

Prawidłowa higiena jamy ustnej, której należy uczyć dzieci od najmłodszych lat, odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu chorobom. Warto skorzystać z wizyty higienizacyjnej, w trakcie której wykwalifikowana osoba  pomoże pacjentowi wypracować odpowiednie nawyki, wprowadzając instruktaż higieny, dostosowany do indywidualnych potrzeb. Instruktaż będzie uwzględniał jak dokładnie i w prawidłowy sposób czyścić zęby oraz jakich narzędzi i metod używać. Ponadto w ramach higienizacji lekarz wykona następujące zabiegi:

  • skaling – usunięcie kamienia nazębnego (twardych złogów powstających z nieusuniętej płytki nazębnej), który przyczynia się do chorób dziąseł;
  • piaskowanie – usunięcie osadów nazębnych i przebarwień, powstających w wyniku picia kawy, herbaty, a także palenia papierosów. Zabieg polega na wydmuchaniu piasku pod dużym ciśnieniem, który oczyszcza zęby; po jego przeprowadzeniu zaleca się polerowanie powierzchni zębów, aby zapobiec osadom. 

Wymienione działania higienizacyjne stanowią profilaktykę w przypadku różnego rodzaju chorób przyzębia, np. parodontozie.

Zasadność profilaktyki

Zasadniczym elementem w leczeniu stomatologicznym jest profilaktyka! Regularne wizyty u dentysty (co najmniej raz na pół roku) pozwalają na zachowanie pięknego i zdrowego uśmiechu. Do działań profilaktycznych należy fluoryzacja, czyli pokrycie szkliwa lakierem lub żelem o wysokim stężeniu fluoru. Zabieg pozwala na wzmocnienie szkliwa. Dodatkowo, zwłaszcza u dzieci, przeprowadza się lakowanie zębów. Jest to zabieg polegający na pokryciu szczelin płynnym materiałem (uszczelniaczem) w celu ich spłycenia i ułatwienia oczyszczenia powierzchni żującej w trakcie szczotkowania. Ma na celu uodpornienie szkliwa na próchnicę. Warto pamiętać o tym, że systematycznie przeprowadzane zabiegi i utrzymanie właściwej pielęgnacji przez pacjenta, pozwoli na zachowanie zdrowych zębów, a co za tym idzie – pięknego uśmiechu! 

Skutki braku higienizacji i profilaktyki

Wrażliwe, zaczerwienione dziąsła, występujące niewielkie krwawienia podczas mycia to pierwszy widoczny objaw niewłaściwej higieny jamy ustnej. Do tego pojawia się nieprzyjemny zapach z ust (halitoza). Płytka nazębna w dużej ilości zmienia się w kamień nazębny, który nieusuwany regularnie może powodować cofanie się dziąseł oraz tworzenie kieszonek (jest to tzw. przestrzeń pomiędzy dziąsłem a zębem). W ten sposób powstaje parodontoza, czyli obniżenie się dziąseł i zanikanie kości. Nieleczona choroba może prowadzić do utraty zębów.