Lipińska 99, Wołomin
Zadzwoń do nas: 510 334 373

Podcięcie wędzidełka wargi górnej przez dentystę.

Wędzidełko wargi górnej jest to pionowy fałd błony śluzowej w kształcie trójkąta, biegnący w linii środkowej od wewnętrznej powierzchni wargi do zewnętrznej powierzchni wyrostka szczęki.

W praktyce stomatologicznej spotyka się różnego rodzaju wady rozwojowe wędzidełek warg.

Wśród nich najczęściej obserwuje się wrodzony przerost wędzidełka lub jego nieprawidłowy przyczep, rzadziej niedostateczne wykształcenie. Wszelkie wady anatomiczne są leczone chirurgicznie po konsultacji z dentystą.

podcinanie wędzidełka dentysta stomatolog wołomin

Wędzidełko wargi górnej i dolnej – za krótkie, przerośnięte lub przyczepione w niewłaściwym miejscu – może być przyczyną wielu dolegliwości. Wady anatomiczne wędzidełek podwargowych mogą doprowadzić do rozwoju stanów zapalnych jamy ustnej, a także do cofania się dziąseł, a dalej do rozchwiania i wypadania zębów. Aby temu zapobiec, wystarczy zabieg, którego celem jest podcięcie wędzidełka.

Wędzidełko wargi górnej i dolnej to tzw. wędzidełka podwargowe. Są to pionowe fałd błony śluzowej w kształcie trójkąta, które biegną w linii środkowej od wewnętrznej powierzchni wargi do zewnętrznej powierzchni wyrostka zębodołowego szczęki. Wyróżnia się wiele wad anatomicznych wędzidełek podwargowych. Do najczęstszych należą przerost wędzidełka, czyli nadmierne jego zgrubienie, które jest spowodowane rozrostem włókien tkanki łącznej. Spotykane są także nieprawidłowo zlokalizowane przyczepy wędzidełka i za krótkie wędzidełka.

Skutki dysfunkcji wędzidełka

Nisko przyczepione wędzidełko wargi górnej lub jego przerost może doprowadzić do powstaniadiastemy prawdziwej – przerwy między górnymi jedynkami, spowodowanej rozsunięciem się zębów.

Wady anatomiczne wędzidełka – zarówno wargi górnej, jak i dolnej – mogą utrudniać prawidłowe czyszczenie zębów i jamy ustnej. W fałdach wędzidełka mogą się bowiem gromadzić resztki jedzenia, co może zapoczątkować próchnicę, przewlekłe zapalenie brodawki miedzyzębowej i inne stany zapalne w obrębie jamy ustnej.

Przerośnięte lub za krótkie wędzidełko pociąga brodawkę międzyzębową, co powoduje cofanie się dziąseł w sąsiedztwie wędzidełka i odsłonięcie się korzeni zębowych. Skutkiem tego procesu jest rozchwianie zębów i ich późniejsze wypadanie. Nieprawidłowo ukształtowane wędzidełko wargi górnej i dolnej może być przyczyną wad wymowy- utrudnionego wymawiania głosek przedniojęzykowych.

Przerost wędzidełka oraz jego nieprawidłowy przyczep mogą powodować również problemy podczas dopasowywania protezy zębowej, a nawet uniemożliwić jej prawidłowe użytkowanie. Kłopot może pojawić się również przy zakładaniu aparatu ortodontycznego ruchomego.

Wędzidełko wargi górnej i dolnej – wskazania do podcięcia

Wskazaniem do operacji wędzidełka górnej wargi jest diastema prawdziwa o szerokości powyżej 2 mm, utrzymująca się po wyrośnięciu wszystkich czterech stałych siekaczy. W związku z tym tego typu zabieg wykonuje się ok. 8. roku życia, ale w przypadkach bardzo nasilonych czasami trzeba wykonać go wcześniej.

Diastema o szerokości poniżej 2 mm na ogół zamyka się samoistnie po wyrośnięciu zębów stałych. Na zabieg podcięcia wędzidełka kierowane są także osoby, u których wynik tzw. testu pull syndrom jest dodatni.

Polega on na pociągnięciu wargi górnej lub dolnej w miejscu, w którym wędzidełko dochodzi do dziąsła. Jeśli widoczne jest przejaśnienie dziąsła, wynik jest dodatni. Korekta wad wędzidełka podwargowego jest często zlecana przez ortodontów przed założeniem protezy lub aparatu ortodontycznego ruchomego.

Zabieg zwiększa ruchomość wargi oraz stwarza miejsce potrzebne na aparat ruchomy. W przypadku wad wymowy decyzja o wykonaniu operacji w dużej mierze zależy od logopedy, pod opieką którego znajduje się dziecko.

Czasami w celu pozbycia się wady wymowy można wykonywać masaże i ćwiczenia (bez konieczności podcinania wędzidełka).