Lipińska 99, Wołomin
Zadzwoń do nas: 510 334 373

Próchnica to choroba zakaźna

Czy wiesz, jaka jest najpopularniejsza choroba jamy ustnej? Biorąc pod uwagę statystyki, dotyczy ona ponad 90% dorosłych! Tak, mowa właśnie o próchnicy. Głównym czynnikiem wywołującym tę chorobę są bakterie występujące w jamie ustnej. Oznacza to, że próchnica jest bakteryjną chorobą zakaźną. Jak sobie z nią radzić i czy można jej uniknąć?

Drogi szerzenia się próchnicy

Pocałunek, korzystanie ze wspólnych sztućców, oblizywanie, próbowanie jedzenia z innego talerza czy używanie jednej szczoteczki do zębów to tylko nieliczne z przykładów możliwości zarażenia się próchnicą. Szczególnie jeśli wykorzystujemy przedmioty, które należą do osób niedbających zbytnio o higienę jamy ustnej. Co jeszcze warto wiedzieć o tej chorobie? 

Proces powstawania ubytków

Aby powstał ubytek próchnicowy, niezbędne są trzy czynniki:

  • cukier;
  • bakterie, a dokładnie: Streptococcus mutans i L. acidophilus;
  • czas.

Nie ulega wątpliwości, że proces powstawania ubytków jest długotrwały. Rozpoczyna się od bakterii, którym – w codziennej diecie – dostarczamy pożywienie w postaci cukrów, obecnych w naszych pokarmach. Wówczas bakterie produkują kwasy, w wyniku czego spada pH w jamie ustnej. Dochodzi do demineralizacji (rozpuszczenie szkliwa przez kwasy co umożliwia drobnoustrojom wniknięcie w tkanki zęba). Jest to początkowy etap próchnicy, możliwy do zatrzymania poprzez właściwe doczyszczenie zakażonych miejsc oraz odpowiednią profilaktykę. Jednak w przypadku braku interwencji dochodzi do powstania próchnicy powierzchownej, do usunięcia której niezbędna jest wizyta u dentysty. Ten rodzaj ubytku jest trudny do rozpoznania przez samego pacjenta, stąd zalecane są co najmniej dwie wizyty kontrolne w ciągu roku. Jeśli na tym etapie próchnica nie zostanie wyleczona, następuje jej dalszy rozwój (nawet mimo dokładnego czyszczenia). Kwasy rozpuszczają kolejne warstwy tkanki zęba, co prowadzi do powstania próchnicy głębokiej. Jeśli nie zostanie ona usunięta w odpowiednim czasie, dochodzi do (bolesnego) zapalenia miazgi i wówczas niezbędne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Pamiętaj zatem, że jeśli zauważysz u siebie nadwrażliwość na początku na słodkie, a później ciepłe i zimne pokarmy, nieświeży oddech czy widoczne przebarwienia, koniecznie zgłoś się do stomatologa. Są to pierwsze objawy próchnicy!

Sposoby zapobiegania próchnicy

Najważniejsza w zapobieganiu próchnicy jest… profilaktyka! Należy przez nią rozumieć codzienną, właściwą higienę jamy ustnej, czyli szczotkowanie zębów oraz korzystanie z płukanek i nici dentystycznych. Istotna jest także zbilansowana dieta (mniej słodkich przekąsek, więcej warzyw i owoców) oraz regularne wizyty u dentysty – minimum dwa razy w roku! Natomiast u młodszych dzieci niezbędne jest zadbanie o zęby mleczne. Zapobiegnie to przenoszeniu bakterii próchnicotwórczych z ust do ust. Co w sytuacji, gdy pojawią się pierwsze białe plamki na zębie? W początkowym etapie próchnicy, lekarz oczyści miejsca odwapnione a następnie nałoży preparat z fluorem (jest to tzw. remineralizacja). Natomiast chorobę w zaawansowanym stanie można wyleczyć m.in. za pomocą lasera.