Lipińska 99, Wołomin
Zadzwoń do nas: 510 334 373

Profilaktyka i higiena jamy ustnej

Piaskowanie

Piaskowanie to zabieg dentystyczny, który ma na celu usunięcie płytki nazębnej, wszelkich osadów i przebarwień z powierzchni zęba przy pomocy tzw.piaskarki, czyli urządzenia aplikującego piasek dentystyczny

Skaling

Kamień nazębny powstaje pod i nad dziąsłami i stanowi środowisko dla rozwijających się bakterii. Skutkiem gromadzenia się tego twardego osadu mogą być choroby dziąseł, np. paradontoza czy próchnica.

Skaling to zabieg polegający na usuwaniu twardych złogów nazębnych, czyli kamienia nazębnego.

Są dwa rodzaje skalingu:

skaling naddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba. Jest to najpopularniejszy rodzaj zabiegu, który wykonuje się praktycznie u wszystkich pacjentów.

skaling poddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego, który odkłada się pod powierzchnią dziąseł.

W naszym gabinecie dentystycznym w Wołominie usuwamy kamień nazębny metodą ltradźwiękową – podczas zabiegu używany jest skaler ultradźwiękowy.

Fluoryzacja

Związki fluoru wzmacniają szkliwo zęba dzięki czemu staje sie ono odporne na działanie kwasów i bakterii wywołujących próchnicę.

Wskazania do fluoryzacji:

-zapobieganie próchnicy u dzieci i dorosłych;

– remineralizacja szkliwa oraz przebarwienia;

-zapobieganie próchnicy wtórnej w okolicach wypełnień, koron czy uzupełnień protetycznych

– nadwrażliwe szyjki zębowe

-nadwrażliwe szyjki zębowe u pacjentów w trakcie leczenia ortodontycznego.

Fluor do zębów można dostarczać na kilka sposobów:

-od wewnątrz poprzez łykanie tabletek lub kropli – jony fluoru z tych preparatów poprzez krew docierają do zębów.

-od zewnątrz poprzez szczotkowanie z użyciem preparatów z fluorem, nakładanie żeli i lakierowanie fluorem – jony fluoru są wchłaniane bezpośrednio przez powierzchnię szkliwa.

Lakierowanie zębów polega na pokryciu powierzchni szkliwa lakierem z fluorem za pomocą specjalnych pędzelków. Lakier pozostawia się na zębach przez pewien czas, w wyniku czego stopniowo uwalniają jony fluorkowe. Zabieg ten pozwala na zredukowanie występowania próchnicy do 40%.

Przed lakierowaniem zęby powinny zostać dokładnie oczyszczone przez skaling i piaskowanie. Zabieg wykonuje się w gabinecie stomatologicznym.

Pozwala on na dostarczenie zębom stężonego fluoru w dawce niedostępnej podczas domowej fluoryzacji. Kiedy lakierować zęby? Jedynym ograniczeniem zabiegu jest, aby był on stosowany na czystych zębach.

Lakierowanie może być stosowane na wszystkich rodzajach zębów, zarówno mlecznych, jak i stałych, niezależnie od wieku pacjenta.

Dobierzemy odpowiedni lakier fluorowy dla dorosłych (bezbarwny) i dla dzieci (żółty, bezpieczny w przypadku połknięcia). Lakierowanie zębów to zabieg zalecany raz na trzy miesiące u dzieci lub raz na pół roku u dorosłych.

Lakowanie

Lakowanie to uszczelnianie naturalnych bruzd, znajdujących się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Lakowaniu poddaje się wszystkie zęby boczne, zarówno stałe, jak i mleczne, jak również otwory ślepe w stałych górnych dwójkach.

Najlepiej na wizytę udać się tuż po wyrżnięciu zębów; wtedy mamy pewność, że nie są one jeszcze zajęte przez próchnicę.

Ze względu na bezbolesny charakter zabieg lakowania jest świetną okazją do odbycia wizyty adaptacyjnej u stomatologa.

Lakowanie wykonuje się konsekwentnie w trakcie kolejnych wizyt stomatologicznych w miarę pojawiania się kolejnych zębów w buzi dziecka.