Lipińska 99, Wołomin
Zadzwoń do nas: 510 334 373

Szczoteczki elektryczne

Rybie ości, gałązki drzew, szczoteczki wykonane z sierści niedźwiedzia to początki akcesoriów, które służyły ludziom przed wiekami do czyszczenia uzębienia. Później pojawiły się szczoteczki manualne, aż w końcu rok 1939 przyniósł rewolucję – w Szwajcarii po raz pierwszy zaprezentowano szczoteczkę elektryczną (zasilaną baterią). Dlaczego współcześnie szczoteczki te cieszą się tak dużym powodzeniem?

Zalety

Szczoteczki elektryczne zapewniają skuteczną redukcję płytki nazębnej. Co istotne, ograniczają także zapalenie dziąseł w większym stopniu niż szczoteczki manualne. Niezaprzeczalną zaletą jest wygoda i łatwość użycia szczoteczek elektrycznych – nie wymagają tak dużego nacisku jak manualne. Okrągła główka dokładniej dopasowuje się do kształtu zęba, dzięki czemu łatwiej o doczyszczenie trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Do wygód należy zaliczyć także system monitorowania czasu szczotkowania (najczęściej są to dwie minuty). Niektóre szczoteczki mają również funkcję monitorowania siły nacisku. Tego rodzaju udogodnienia mają na celu poprawę skuteczności szczotkowania. Warto dodać, że główki omawianych szczoteczek są wymienne, dzięki czemu z jednej szczoteczki może korzystać kilka osób. Zatem oprócz wygody, istotny jest także aspekt ekonomiczny. 

Zasada działania

Szczoteczka elektryczna zbudowana jest z dwóch podstawowych części: wyprofilowanej rączki (w jej wnętrzu umieszczone są wbudowane baterie, które należy ładować tak jak telefon), a także ruchomej główki (którą – tak jak szczoteczkę manualną – należy wymieniać co około 3 miesiące). Szczoteczki elektryczne symulują naturalne ruchy, jakie wykonuje użytkownik podczas szczotkowania zębów z tą różnicą, że szczoteczka wykonuje nawet do 40 000 ruchów na minutę. Przy zakupie szczoteczki istotne jest zwrócenie uwagi na czas jej pracy bez konieczności ładowania. Pamiętajmy o tym, że najważniejsze jest regularne używanie szczoteczki, dopiero wówczas możemy mówić o lepszej ochronie naszego uzębienia ze względu na rodzaj stosowanej szczoteczki – manualnej czy elektrycznej. 

Modele

Spośród dostępnych na rynku szczoteczek elektrycznych, można wybrać następujące modele:

  • oscylacyjno-pulsacyjno-rotacyjne – mechanicznie usuwają nagromadzony osad; 
  • ultradźwiękowe – oczyszczają zęby za pomocą fal dźwiękowych, wytwarzają fale do 1,6 Mhz częstotliwości;
  • soniczne – oprócz ruchów pulsacyjnych, charakterystyczne dla szczoteczek sonicznych jest także emitowanie ultradźwięków (niesłyszalnych), które dokładnie usuwają bakterie, jednocześnie rozbijając płytkę nazębną. Działają w ten sposób, że fala, która jest emitowana przez dźwięk, wzbudza drgania we włóknach. Są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób z wrażliwymi dziąsłami. Charakteryzują się dużą efektywnością działania. 

Rodzaje końcówek

Najbardziej popularnymi rodzajami końcówek szczoteczek elektrycznych są okrągłe tzw. klasyczne, które czyszczą zęby w sposób obrotowy. Dostosowują się do każdego zęba. Inne to obrotowo-pulsacyjne, które oprócz tego, że obracają się w prawo i lewo, to dodatkowo wykonują ruchy dociskające. Biorąc pod uwagę kwestię włosia, warto wspomnieć o szczoteczkach wybielających (włosie twarde) oraz do zębów wrażliwych (włosie bardzo miękkie). Główki szczoteczek należy rozpatrywać także ze względu na układ włókien, np. jego rozmieszczenia pod odpowiednim kątem. Dla użytkowników aparatów ortodontycznych dedykowane są specjalne końcówki, tzw. ortodontyczne, które charakteryzują się włosiem z pustą przestrzenią w środku (zapobiega to niszczeniu się główki w kontakcie z zamkami aparatu). Kolejną propozycją dla osób z uzupełnieniami protetycznymi są szczoteczki jednopęczkowe, które dzięki specjalnemu rozmieszczeniu włosia, umożliwiają dokładne czyszczenie trudno dostępnych miejsc. Wśród rodzajów końcówek szczoteczek elektrycznych należy wspomnieć także o: wyposażonych w delikatne włosie końcówkach dla dzieci; przeznaczonych do masażu dziąseł końcówkach silikonowych oraz o nakładkach do czyszczenia języka.