Lipińska 99, Wołomin
Zadzwoń do nas: 510 334 373

Wstęp do higieny jamy ustnej

Rola rodzica w wyrabianiu właściwych nawyków higienicznych jamy ustnej dziecka

Drogi Rodzicu! Jak nikt inny, masz największy wpływ na ukształtowanie właściwych nawyków higienicznych jamy ustnej u swojego dziecka. I choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że walka z szerzeniem się próchnicy jest z góry przegrana, to jednak dzięki profilaktyce, możesz zabezpieczyć uśmiech Twojej pociechy!

Nie tylko szczotkowanie

Mycie zębów to podstawa właściwych nawyków higienicznych. Nauka szczotkowania zębów rano i wieczorem przez ok. 2 minuty powinna mieć miejsce już od najmłodszych lat dziecka (pierwszy ząbek = pierwsza szczoteczka). Z czasem warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie jamy ustnej. Niebagatelną rolę ma także uczenie dziecka, że ostatni posiłek należy zjeść przed wieczornym myciem zębów, a później – w razie konieczności – pozwolić tylko na picie wody. Warto także zwracać uwagę na złe nawyki, czyli: wkładanie palców do ust (obgryzywanie paznokci), wykorzystywanie zębów jako narzędzi (odgryzanie czy otwieranie jakichś przedmiotów), a także zbyt długie żucie gumy. Każde z tych zachowań może prowadzić do wad zgryzu. Pamiętaj o tym, że wprowadzenie do codzienności dziecka odpowiednich nawyków higienicznych, zaprocentuje w przyszłości. Odpowiedzialność w dbaniu o zęby w dzieciństwie jest ważna, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów w starszym wieku. Poza tym nie ulega wątpliwości, że zdrowie jamy ustnej dziecka zależy przede wszystkim od rodziców.  

O tym, jak ważne są odpowiednie nawyki żywieniowe

Równie ważna jak higiena jamy ustnej jest odpowiednia dieta. Czyli jaka? Taka, w której ograniczono węglowodany (będące świetną pożywką dla bakterii próchnicotwórczych). Warto wyjaśnić dziecku, jakiego rodzaju konsekwencje niesie ze sobą praktykowanie niewłaściwej diety. Z pewnością nie zaszkodzi, jeśli w tym temacie będziesz dobrym przykładem do naśladowania dla dziecka! Dlatego warto odstawić jedzenie „śmieciowe”, słodzone napoje oraz nie pozwalać sobie na podjadanie niezdrowych przekąsek. W zamian wprowadzić do codziennej diety owoce, warzywa oraz jogurty. Poprzez kolorowe koktajle owocowe, upieczone banany czy kawałki marchewki zamiast chipsów, możesz pokazać dziecku, że zdrowo nie znaczy nudno. Bądź kreatywny, udowodnij, że takie kombinacje nie tylko wyglądają apetycznie, ale także są smaczne! Zatem niech w Waszej kuchni znajdzie się miejsce na świeże owoce, surowe warzywa, ziarna oraz  produkty mleczne.

Walka z próchnicą

Próchnica zębów mlecznych to choroba, która dotyka coraz większą liczbę dzieci. Oprócz tego, że rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie, to wpływa także na wyrzynające się zęby stałe. Skuteczne leczenie jest możliwe jedynie wówczas, gdy regularnie kontrolujecie uzębienie w gabinecie stomatologicznym. Jest to działanie profilaktyczne, które pozwoli na wykrycie najmniejszych ubytków, a tym samym na zastosowanie nieinwazyjnego i bezbolesnego leczenia. Dodatkowym zabezpieczeniem pięknego uśmiechu są zabiegi profilaktyczne (m.in. fluoryzacja, lapisowanie, lakowanie).