Lipińska 99, Wołomin
Zadzwoń do nas: 510 334 373

Informacje o Pracowni RTG, Pantomograf, RVG

Pantomograf w gabinecie stomatologicznym DentalCare w Wołominie

Zapraszamy na wykonanie zdjęcia pantomograficznego do gabinetu DentalCare.

Posiadamy najwyższej klasy sprzęt do radiografii cyfrowej, zapewniający dziesięciokrotnie niższą dawkę promieniowania w porównaniu z tradycyjnymi technikami.

W celu umówienia wizyty, prosimy o kontakt telefoniczy pod numer: 510 334 373

Co to jest Pantomogram?

pantomograf planmeca

Pantomogram jest specjalistycznym zdjęciem RTG stosowanym w stomatologii. Poprzez jednoczesny ruch głowicy generującej promieniowanie rentgenowskie oraz rejestratora uzyskuje się zdjęcie określonej warstwy twarzoczaszki. Dzięki temu na pantomogramie bardzo dobrze widoczne są wszystkie zęby, górne i dolne, a także otaczające je tkanki

Do badania należy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty znajdujące się w okolicy twarzy i szyi (kolczyki, łańcuszki, okulary i tym podobne). Następnie pacjent zakłada specjalny ołowiany fartuch ochronny, aby promienie rentgenowskie naświetlały tylko obszar diagnozowany. Pacjent staje przy kolumnie aparatu, gdzie jest precyzyjnie pozycjonowany przy wykorzystaniu trzech laserowych linii pozycjonujących a głowica aparatu pantomograficznego obraca się wokół głowy pacjenta.

Kiedy zalecany jest pantomogram

– w celu oceny ogólnego stanu zębów, czyli obecności próchnicy, jakości leczenia kanałowego, obecności zmian zapalnych wokół wierzchołka korzenia, jakości wypełnień,

– przed leczeniem ortodontycznym,

– przed leczeniem protetycznym, aby ocenić warunki w jamie ustnej pod wykonanie protezy, korony, bądź mostu,

– przed leczeniem implantologicznym w celu oceny czy ilość kości i miejsca jest wystarczająca do wprowadzeniaimplantu,

– przed chirurgicznym usunięciem zębów zatrzymanych,

– w chorobach przyzębia, parodontozie, aby ocenić stopień zaawansowania choroby i zastosować odpowiednią metodę leczniczą

Przeciwwskazania

Pantomogramu, podobnie jak innych zdjęć RTG, nie wykonuje się u kobiet w ciąży lub podejrzewających ciążę.Promieniowanie rentgenowskie w dużych dawkach jest szkodliwe dla zdrowia, a rozwijający się płód jest szczególnie narażony na jego niekorzystne działanie RTG. Wykonanie zdjęć RTG ze wskazań stomatologicznych odracza się do czasu rozwiązania. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo ciąży, należy zawsze poinformować o tym operatora przed wykonaniem zdjęcia RTG. 

Należy również pamiętać, że wykonanie zdjęcia pamfomografem wiąże się z dużo większą dawką promieniowania niż w przypadku RTG punktowego. Nie należy zatem wykonywać zdjęć panoramicznych zbyt często.

Aby przyspieszyć proces wykonania zdjęcia pantomograficznego prosimy o zalecenie się do następującej instrukcji przygotowawczej:

a) zdjąć z okolicy głowy, szyji, uszu wszelkie ozdoby metalowe (naszyjniki, kolczyki)

b) wyjąć z jamy ustnej wszelkie protezy lub ozdoby metalowe

Ważne informacje:

– warunkiem wykonania zdjęć pantomograficznych i telerentgenowskich jest pisemne skierowanie od lekarza.

– mamy możliwość wykonywania zdjęć dzieciom bez naświetlania oczu.

– osobom poniżej 16 roku życia obowiązkowo wpisujemy wykonanie badania do książeczki zdrowia dziecka.