Chirurgia stomatologiczna to jedna z kluczowych gałęzi stomatologii, która wspomaga także inne obszary, takie jak protetyka stomatologiczna, periodontologia czy endodoncja (leczenie kanałowe).
Chirurgia stomatologiczna to przede wszystkim usuwanie zębów, których nie da się wyleczyć zachowawczo jak również szereg dodatkowych procedur:
– usuwanie zębów zatrzymanych (ósemek, kłów bądź zębów nadliczbowych),
– odcięcie korzenia zęba wielokorzeniowego nierokującego oraz pozostawienie zdrowego korzenia, który stanowić będzie podstawę w leczeniu protetycznym (hemisekcja),
– odsłanianie zębów zatrzymanych,
– dłutowanie zatrzymanych zębów mądrości,
– zabiegi resekcji wierzchołka korzenia,
– nacięcie ropni okołozębowych,
– usuwanie torbieli,
– pogłębianie przedsionka jamy ustnej,
Zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba prawidłowo leczonego metodą kanałową pozwala na usunięcie zmian okołowierzchołkowych przy jednoczesnym zachowaniu zęba, który w przeciwnym razie byłby przeznaczony do ekstrakcji.
Leczenie endodontyczne zaliczane jest do standardowego i często wykonywanego zabiegu dentystycznego. Z nastaniem XXI wieku, dzięki ulepszeniom technicznym, widocznym w nowych urządzeniach oraz materiałach, endodoncja stała się dziedziną nowoczesną i prężnie rozwijającą się.
Dzięki niej możliwe jest m. in. leczenie chorób miazgi i tkanek okołowierzchołkowych oraz zachowanie zęba, który niespełna 20 lat temu zostałby zakwalifikowany do ekstrakcji. Odgrywa również bardzo ważną rolę w interdyscyplinarnym leczeniu dentystycznym pacjenta. Jeśli jest przeprowadzane m. in. ze wskazań protetycznych, wymaga czasami leczenia zębów z żywą miazgą. Stanowi naturalny, solidny fundament dla przyszłej pracy protetycznej i przyczynia się do odbudowy układu stomatognatycznego.
Skuteczność leczenia endodontycznego uzależniona jest od wielu czynników, na które lekarz może mieć bardzo duży wpływ. Według danych z piśmiennictwa, zalecane jest wykonanie leczenia kanałowego w możliwie najkrótszym czasie – przy minimalizacji liczby wizyt.
Ideałem jest leczenie jednoseansowe, które może się udać w większości przypadków klinicznych, pod warunkiem przestrzegania nowoczesnych standardów postępowania.
Zabieg powinien być przeprowadzony w osłonie koferdamu. Należy zapewnić maksymalną widoczność pola operacyjnego przy minimalnej utracie tkanek zęba, wykonywać dokładny pomiar długości roboczych kanałów łącząc metody elektroniczne z radiologicznymi, opracowywać kanał w kształcie stożka do przewężenia fizjologicznego, stosować odpowiednie środki płuczące, narzędzia, materiały do wypełnień kanałów. Korona kliniczna zęba po leczeniu powinna być szczelnie odbudowana.
Konieczna jest również regularna kontrola radiologiczna po zakończeniu leczenia. Konsekwentne wdrażanie tych wytycznych w praktyce, zapewnia sukces zabiegu w większości przypadków.
Skuteczność leczenia endodontycznego ma związek z dostępnością nowoczesnych materiałów i urządzeń dentystycznych, które są w zasięgu ręki, ale ze względu na wysokie koszty, nie każdy gabinet może sobie je zapewnić.
Ocena skuteczności leczenia endodontycznego, bez względu na liczbę poświęconych mu wizyt, opiera się w głównej mierze na obrazie radiologicznym wykonanym pewien czas po leczeniu (najczęściej 6 msc – 2 lata), ale nie tylko. Dla pacjenta istotniejszym wyznacznikiem sukcesu przeprowadzonego zabiegu jest brak dolegliwości bólowych ze strony zęba. Ząb, o którym się nie pamięta jest zębem zdrowym lub prawidłowo wyleczonym. Opinie na temat skuteczności leczenia na jednej czy wielu wizytach, w oparciu o ból pozabiegowy, nie są jednoznaczne.
Na podstawie badań klinicznych ustalono, że skuteczność leczenia endodontycznego jedno- i dwuseansowego jest równie wysoka, pod warunkiem właściwego, zgodnie z obowiązujacymi normami postępowania terapeutycznego.
Długoterminowa (po upływie 1,5 – 2 lat) ocena efektów przeprowadzonych zabiegów przedstawiła niemal stuprocentową ich skuteczność. Stan tkanek okołowierzchołkowych wszystkich badanych kontrolnie zębów po przeprowadzonym leczeniu endodontycznym oceniono jako prawidłowy. Większość badanych kontrolnie zębów nie wykazywała żadnych dolegliwości bólowych. Nie stwierdzono znamiennych statystycznie różnic w skuteczności leczenia jedno- i dwuseansowego. Ból samoistny pojawia się częściej po leczeniu dwuseansowym niż po leczeniu jednoseansowym i ma silniejsze natężenie. Pacjent leczony endodontycznie dwuseansowo, mimo że po drugiej wizycie miał najmniejsze dolegliwości bólowe, narażony był dwukrotnie na występowanie bólu oraz dolegliwości te są częstsze niż w przypadku leczenia jednoseansowego.
Posiadamy najwyższej klasy sprzęt do radiografii cyfrowej, zapewniający dziesięciokrotnie niższą dawkę promieniowania w porównaniu z tradycyjnymi technikami.
W celu umówienia wizyty, prosimy o kontakt telefoniczy pod numer: 510 334 373
Pantomogram jest specjalistycznym zdjęciem RTG stosowanym w stomatologii. Poprzez jednoczesny ruch głowicy generującej promieniowanie rentgenowskie oraz rejestratora uzyskuje się zdjęcie określonej warstwy twarzoczaszki. Dzięki temu na pantomogramie bardzo dobrze widoczne są wszystkie zęby, górne i dolne, a także otaczające je tkanki
Do badania należy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty znajdujące się w okolicy twarzy i szyi (kolczyki, łańcuszki, okulary i tym podobne). Następnie pacjent zakłada specjalny ołowiany fartuch ochronny, aby promienie rentgenowskie naświetlały tylko obszar diagnozowany. Pacjent staje przy kolumnie aparatu, gdzie jest precyzyjnie pozycjonowany przy wykorzystaniu trzech laserowych linii pozycjonujących a głowica aparatu pantomograficznego obraca się wokół głowy pacjenta.
Zdjęcia wykonywane pantomografem są bardzo przydatnym narzędziem diagnostyki stomatologicznej.
Najczęściej radiowizografia (RVG) prantomografem wykonywana jest:
– w celu oceny ogólnego stanu zębów, czyli obecności próchnicy, jakości leczenia kanałowego, obecności zmian zapalnych wokół wierzchołka korzenia, jakości wypełnień,
– przed leczeniem ortodontycznym,
– przed leczeniem protetycznym, aby ocenić warunki w jamie ustnej pod wykonanie protezy, korony, bądź mostu,
– przed leczeniem implantologicznym w celu oceny wymiarów wyrostka kostnego- czy jest wystarczająca ilość miejsca do wprowadzenia implantu,
– przed chirurgicznym usunięciem zębów zatrzymanych,
– w chorobach przyzębia, parodontozie, aby ocenić stopień zaawansowania choroby i zastosować odpowiednią metodę leczniczą
Pantomogramu, podobnie jak innych zdjęć RTG, nie wykonuje się u kobiet w ciąży lub podejrzewających ciążę. Promieniowanie rentgenowskie w dużych dawkach jest szkodliwe dla zdrowia, a rozwijający się płód jest szczególnie narażony na jego niekorzystne działanie RTG. Wykonanie zdjęć RTG ze wskazań stomatologicznych odracza się do czasu rozwiązania. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo ciąży, należy zawsze poinformować o tym operatora przed wykonaniem zdjęcia RTG.
Należy również pamiętać, że wykonanie zdjęcia pamfomografem wiąże się z dużo większą dawką promieniowania niż w przypadku RTG punktowego. Nie należy zatem wykonywać zdjęć panoramicznych zbyt często.
Aby przyspieszyć proces wykonania zdjęcia pantomograficznego prosimy o zalecenie się do następującej instrukcji przygotowawczej:
a) zdjąć z okolicy głowy, szyji, uszu wszelkie ozdoby metalowe (naszyjniki, kolczyki)
b) wyjąć z jamy ustnej wszelkie protezy lub ozdoby metalowe
Ważne informacje:
– warunkiem wykonania zdjęć pantomograficznych i telerentgenowskich jest pisemne skierowanie od lekarza;
– osobom poniżej 16 roku życia obowiązkowo wpisujemy wykonanie badania do książeczki zdrowia dziecka.
Protetyka stomatologiczna zajmuje się rekonstrukcją i rehabilitacją narządu żucia. Przywraca pierwotne warunki zgryzowe, które wraz z upływem lat lub z powodu innych niekorzystnych zdarzeń, straciły swoją wartość funkcjonalną i estetyczną. Przez całe życie zęby narażone są na szereg szkodliwych czynników, które prowadzą do zmian w strukturze, w budowie i ilości naszego uzębienia. Dlatego też, po utracie zębów naturalnych lub po ich rozległym uszkodzeniu leczenie protetyczne staje się „kołem ratunkowym” dla utrzymania i przedłużenia młodego wyglądu i promiennego uśmiechu.
Leczenie protetyczne polega na trwałej i kosmetycznej odbudowie lub odtworzeniu brakujących zębów.
Zdobycze dzisiejszej stomatologii dają nam szeroki wachlarz możliwości zastosowania odpowiedniej metody dla danego przypadku.
Oferujemy Państwu najwyższej jakości korony porcelanowe, które odbudowują uszkodzonego zęba i dodatkowo chronią go przed próchnicą:
-Korony porcelanowe standardowe
-korony porcelanowe na złocie
-korony porcelanowe na cyrkonie (wysoce kosmetyczne)
-korony pełnoceramiczne (wysoce kosmetyczne)
Za pomocą mostów można w odbudować utracone zęby, pod warunkiem że przed i za luką znajduje się własny zdrowy ząb.
Jest to rozwiązanie kompromisowe, gdyż odbudowując utracone zęby musimy zniszczyć tkanki zdrowych zębów.
Oferujemy:
– Mosty porcelanowe standardowe
– mosty porcelanowe na złocie
– mosty porcelanowe na cyrkonie
-mosty adhezyjne
Protezy to uzupełnienia ruchome (wyjmowane przez pacjenta)
– Szkieletowe – na metalowym lanym szkielecie z klamrami lanymi obejmującymi zęby –
klamry mogą być widoczne na stronie licowej zębów na zatrzaskach typu ceka-revax lub bredent
– wysoce kosmetyczne – brak widocznego metalu nawet przy pełnym uśmiechu
– Akrylowe standardowe
Zdecydowanie bielszy uśmiech po jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym, gdzie po osłonięciu dziąseł na zęby aplikowany jest specjalny żel aktywowany za pomocą lampy wybielającej.Lampa emitująca niebieskie światło znacznie przyśpiesza utlenienie aktywnej substancji wybielającej przez co umożliwia uzyskanie maksymalnego efektu w krótkim czasie.
Zalety wybielania zębów lampą:
-rezultat zabiegu wybielania widoczny już po jednej wizycie
-metoda ta jest szybka, bezbolesna i nieinwazyjna
-wysoka skuteczność
-długotrwałe efekty
Metoda ta zalecana jest dla osób, którym zależy na szybkim efekcie np. przed ważną uroczystością.
Przeciwwskazania do wybielania zębów lampą
Zabiegi wybielania nie są wykonywane u:
– kobiet w ciąży
– osób z aktywnymi ogniskami próchnicy (niewyleczone ubytki i nieszczelne wypełnienia)
– osób z osadem i kamieniem nazębnym
– osób osób z chorobami przyzębia (parodontoza)
– osób w trakcie leczenia kanałowego
– osób u których skaling i piaskowanie były wykonane do dwóch tygodni przed planowanym wybielaniem
– u osób leczonych ortodontycznie aparatem stałym
– u pacjentów z głębokimi pęknięciami i ubytkami szkliwa
– osób do 16 roku życia
Wybielanie w dzień lub w nocy przez 1-2 tygodnie przy użyciu żelu aplikowanego do indywidualnie wykonanych nakładek.
Pacjent otrzymuje od lekarza nakładki wykonane na podstawie wcześniej pobranych wycisków, specjalny żel wybielający.
W domu Pacjent aplikuje żel do nakładek i umieszcza je na zębach na czas snu (około 8 godzin). Kuracja trwa około 10 dni w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentów. Efekt pojawia się stopniowo, wraz z czasem użytkowania nakładek.
W czasie trwania kuracji zalecana jest tzw. „biała dieta”. Należy unikać napojów i pokarmów powodujących przebarwienia (kawa, mocna herbata, napoje typu coca-cola, czerwone wino). W tym okresie szkliwo zębów jest częściowo odwodnione i szczególnie narażone na ponowne wchłonięcie barwników.
Palenie papierosów jest niewskazane.
Po kilku latach od leczenia kanałowego korona zęba zaczyna zmieniać kolor na coraz to ciemniejszy. Można go rozjaśnić od środka.
Pierwszym krokiem jest wprowadzenie do wnętrza zęba (na ujścia kanałów) uszczelniacza, następnie zakłada się preparat wybielający i przykrywa go opatrunkiem.
Do uzyskania odpowiedniego koloru zwykle potrzebne są 3-4 wizyty.
Ostatnim krokiem jest założenie wypełnienia (plomby).
Piaskowanie to zabieg dentystyczny, który ma na celu usunięcie płytki nazębnej, wszelkich osadów i przebarwień z powierzchni zęba przy pomocy tzw.piaskarki, czyli urządzenia aplikującego piasek dentystyczny
Kamień nazębny powstaje pod i nad dziąsłami i stanowi środowisko dla rozwijających się bakterii. Skutkiem gromadzenia się tego twardego osadu mogą być choroby dziąseł, np. paradontoza czy próchnica.
Skaling to zabieg polegający na usuwaniu twardych złogów nazębnych, czyli kamienia nazębnego.
Są dwa rodzaje skalingu:
skaling naddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba. Jest to najpopularniejszy rodzaj zabiegu, który wykonuje się praktycznie u wszystkich pacjentów.
skaling poddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego, który odkłada się pod powierzchnią dziąseł.
W naszym gabinecie dentystycznym w Wołominie usuwamy kamień nazębny metodą ultradźwiękową – podczas zabiegu używany jest skaler ultradźwiękowy.
Związki fluoru wzmacniają szkliwo zęba dzięki czemu staje sie ono odporne na działanie kwasów i bakterii wywołujących próchnicę.
Wskazania do fluoryzacji:
-zapobieganie próchnicy u dzieci i dorosłych;
– remineralizacja szkliwa oraz przebarwienia;
-zapobieganie próchnicy wtórnej w okolicach wypełnień, koron czy uzupełnień protetycznych
– nadwrażliwe szyjki zębowe
-nadwrażliwe szyjki zębowe u pacjentów w trakcie leczenia ortodontycznego.
Fluor do zębów można dostarczać na kilka sposobów:
-od wewnątrz poprzez łykanie tabletek lub kropli – jony fluoru z tych preparatów poprzez krew docierają do zębów.
-od zewnątrz poprzez szczotkowanie z użyciem preparatów z fluorem, nakładanie żeli i lakierowanie fluorem – jony fluoru są wchłaniane bezpośrednio przez powierzchnię szkliwa.
Lakierowanie zębów polega na pokryciu powierzchni szkliwa lakierem z fluorem za pomocą specjalnych pędzelków. Lakier pozostawia się na zębach przez pewien czas, w wyniku czego stopniowo uwalniają jony fluorkowe. Zabieg ten pozwala na zredukowanie występowania próchnicy do 40%.
Przed lakierowaniem zęby powinny zostać dokładnie oczyszczone przez skaling i piaskowanie. Zabieg wykonuje się w gabinecie stomatologicznym.
Pozwala on na dostarczenie zębom stężonego fluoru w dawce niedostępnej podczas domowej fluoryzacji. Kiedy lakierować zęby? Jedynym ograniczeniem zabiegu jest, aby był on stosowany na czystych zębach.
Lakierowanie może być stosowane na wszystkich rodzajach zębów, zarówno mlecznych, jak i stałych, niezależnie od wieku pacjenta.
Dobierzemy odpowiedni lakier fluorowy dla dorosłych (bezbarwny) i dla dzieci (żółty, bezpieczny w przypadku połknięcia). Lakierowanie zębów to zabieg zalecany raz na trzy miesiące u dzieci lub raz na pół roku u dorosłych.
Lakowanie to uszczelnianie naturalnych bruzd, znajdujących się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych.
Lakowaniu poddaje się wszystkie zęby boczne, zarówno stałe, jak i mleczne, jak również otwory ślepe w stałych górnych dwójkach.
Najlepiej na wizytę udać się tuż po wyrżnięciu zębów; wtedy mamy pewność, że nie są one jeszcze zajęte przez próchnicę.
Ze względu na bezbolesny charakter zabieg lakowania jest świetną okazją do odbycia wizyty adaptacyjnej u stomatologa.
Lakowanie wykonuje się konsekwentnie w trakcie kolejnych wizyt stomatologicznych w miarę pojawiania się kolejnych zębów w buzi dziecka.
Lasery w stomatologii stają się coraz częściej używanymi narzędziami.
Znajdują bardzo szerokie zastosowanie, które obejmuje działanie biostymulacyjne (przeciwzapalne i przeciwbólowe) oraz zabiegi z zakresu chirurgi stomatologicznej.
Do biostymulacji (laseroterapii) wykorzystywane są lasery o małej i średniej mocy.
Natomiast lasery o dużej mocy używane są :
-w zabiegach endodontycznych i mikrochirurgii kontaktowej – laser jagowo-neodymowy;
– w opracowywaniu twardych tkanek zęba, w tym ubytków próchnicowych-laser jagowo-erbowy;
-w zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej – laser CO2.
W naszej praktyce lasery wykorzystujemy m.in w wybielaniu, podcinaniu wędzidełek.